Träning & hälsa

För att kunna prestera bra måste man må bra, det gäller inte bara fotbollsspelare. Här hittar du artiklar inom kost, hälsa och träning med handfasta tips på hur du kan öka ditt allmänna välbefinnande, må bättre och prestera mer – såväl på plan som utanför.

Fördela om klubbens bästa kunnande till de yngre!

Mycket snack om skador bland flickfotbollen har fört upp diskussioner om träningsmetoder som verkar skilja sig mellan pojk- och flickfotbollen. Marta Fotbollsmagasin fick frågan som sjukgymnasterna Lisbeth och Malin besvarar. Det är en mångbottnad fråga som dom försöker ge svar på. Frågeställningen i sig är intressant och väcker funderingar.
Fotboll på lika villkor eller ska tjejer ”bara ha kul” när dom tränar fotboll?
Foto: Bernt Järnepalm.

Hej Lisbeth och Malin!
Chansar på att ni kan reda ut mina funderingar gällande styrketräning eller inte för tjejer i lite yngre ålder. Har två barn, en tjej 12 år och en kille på 13. Brukar vara med på deras träningar och ser en markant skillnad på hur träningarna är upplagda. Har själv en bakgrund som elitidrottare i en individuell idrott och mina funderingar kom när jag sett ett tydligt mönster på hur mycket lättare tjejerna drillas jämfört med killarna. Jag vet och förstår att det inte är allvar i allt man gör, man ska ha roligt och det är därför ungarna gör det dom gillar allra mest. Men kan det inte finnas ett samband mellan alla dessa knäskador som tjejer får och som killar inte drabbas lika mycket av och den grundträning de får nu? Jag menar att en viss styrketräning i ben och bål redan i denna ålder kanske skulle förebygga en del och ge tjejerna en bättre grund att stå på när de börjar växa till sig. Jag menar att styrketräning på ett vettigt sätt, inte nödvändigtvis med tyngder, det finns ju massor av andra sätt, skulle kunna göra verklig nytta. Sen kan man ju undra om man inte tycker att det är lika viktigt att träna tjejer på ett lite tuffare sätt, det är nästan skrämmande att se skillnaderna som jag gjort på nära håll. Finns det inga riktlinjer för klubbarna att hålla sig till eller är det gamla normer som gäller. Bättre och mer för killarna och så låter vi tjejerna hålla på och ha lite kul så länge de vill.
Lite mångbottnad fråga kanske men jag chansar på att ni svarar på det ni kan. Läser tidningen regelbundet och tror att ni har en del insikt i hur det ser ut i mer elitinriktade klubbar
Med vänlig hälsning/Frida

Tack Frida för din högst aktuella och angelägna fråga
Vi har inga bevis men har samma känsla som du att flickornas intensitet är lägre än för pojkarna. Vad detta beror på tror vi har många olika bakgrunder.
1) Dels att det givetvis är tränarberoende; flickfotbollen är yngre än pojkfotbollen där man har kommit längre.
2) En annan detalj kan vara att; alla resurser i föreningen, d v s medicinska, idrottsfysiologiska, mentala går ju till seniorerna, tror absolut det är dags att omfördela resurserna för att sprida kunskapen nedåt i föreningarna. Här finns säkert ännu fler anledningar.

Flickor skadar sig oftare än pojkar
Du har rätt i ditt påstående att flickor skadar sig oftare än pojkar. Man har försökt analysera vad detta beror på och har inte hittat en enskild faktor som orsakar detta. Dock finns det flera orsaker där muskelstyrka/svaghet är en. Här måste vi också tänka på att flickorna i större utsträckning än pojkarna i tidigare åldrar får gå upp och spela seniorfotboll, trots att de troligtvis inte är fysiskt förberedda på denna belastning.
En annan är rörelsekontroll, där det är vanligare att flickor har ett mönster att knäet faller innanför foten när de utför en knäböjning, en ganska vanlig företeelse i fotboll. Denna knävinkel är ogynnsam då den ökar risken för att skada det främre korsbandet i knäet.
De studier som är gjorda som visar på skadeförebyggande effekt innehåller övningar för styrka, knäkontroll vid landning och riktningsförändring, balans och bålstyrka.

Styrketräning för barn ok om man tränar korrekt
Styrketräning för barn och ungdomar är en het potatis. Senare forskning visar att det inte finns några risker med detta så länge den bedrivs på ett korrekt sätt och att träningsbelastningen anpassas till barnets förutsättningar och fysiska mognad. Tränaren och ledaren ska givetvis besitta korrekt kunskap i ämnet.
Riksidrottsförbundet menar att styrketräning kan påbörjas i 7-8 års ålder, givetvis med anpassning till varje barns fysiska utvecklingsnivå. Man menar vidare att styrketräningen initialt kan bedrivas 1-3 ggr/v och vara 20-40 min långt. Den ska innefatta stora muskelgrupper, 1-2 set med moderat belastning. Antalet repetitioner för armarna ska vara 12-15 och för benen 15-20. Tyngdpunkten ska ligga på korrekt rörelseutförande.
Extra hänsyn bör man ta i de perioder som ungdomarna har sin tillväxt spurt, för flickorna inträder detta tidigare än för pojkarna.

Färre barn spontanidrottar
En studie har tittat på fysisk aktivitet hos flickor och pojkar 1968 och 2001. Dessa resultat visar att både flickorna och pojkarna är fysiskt aktiva i organiserad idrott i större utsträckning 2001 än 1968 och att den icke organiserade idrotten sjunkit. Andelen fysiskt inaktiva barn har också ökat när vi kommit in på 2000-talet. Detta kan tyda på att spontanidrotten sjunkit och därmed också andelen timmar i veckan som barnen är fysiskt aktiva. Idag går det mer tid i veckan till data och tv-tittande och detta som ni alla vet bygger inga starka vältränade kroppar. Man rekommenderar att barn och ungdomar ska vara fysiskt aktiva en timme per dag för att upprätthålla en hälsosam livsstil. Med detta vill vi ha sagt att den organiserade idrotten och föräldrar har ett större ansvar att se till att barnen/ungdomarna har tillräcklig fysisk kapacitet för sin idrott.

Viktigt att fundera över
Vad vi vet finns inga framtagna rekommendationer för hur intensiteten på träningarna ska vara. På Svenska Fotbollsförbundets hemsida kan man köpa två olika dokument, Fotbollens spela, lek och lär samt Fotbollens policy dokument men vad vi vet innehåller inte dessa rekommendationer gällande den fysiska biten. Det finns mycket kvar att göra både vad gäller skadeförebyggande arbete men även ett förberedande arbete så vi får fram flickor som är tillräckligt tränade för att möta de krav som seniorfotboll innebär.
I den nya tränarutbildningen finns det mycket bra material om hur SvFF rekommenderar att man tränar barn- och ungdomar. Det material som är aktuellt är, Avspark och Träningslära som man kan köpa separat från svenska fotbollsförlaget. (Se bifogade bilder: Träningslära-Avspark)
Vi tror det är en viktig fråga att ta upp i respektive förening men tänk på att inte bara föra över pojkarnas träningsintensitet på flickorna, den måste anpassas till flickornas nivå och fysiska mognad.

Med vänliga hälsningar/Malin & Lisbeth-sjukgymnaster

(Maila oss gärna (info@damfotboll.com) om ni har tankar som rör detta område)

En fråga om inställning

Genom åren har vi skrivit artiklar i ämnet förebyggande hälsovård men inte så ofta belyst en fotbollsspelares kanske viktigaste kroppsdel, foten. Med tanke på hur mycket man springer genom åren kan man fundera över varför så få besiktigar sina fötter i tidig ålder och t ex skaffar inlägg.

Ät rätt och må bra

Under din livstid kommer du att äta ungefär 50 ton mat. Tunnbrödsrullar, pasta, skinkmackor, ärter och fil. Det är du själv som bygger din kropp!

Med kunskap klarar man att lägga om kosten

Att övergå helt till vegetarisk kost om man är elitidrottare innebär en del förändringar i kostföringen men det fungerar om man är noggrann och ökar sin kostmedvetenhet.

Inflammerad slemsäck behöver speciell uppmärksamhet

Att knäskador är vanliga i fotboll läser vi ofta om. Då pratas det mest om knäskador av det allvarligare slaget som t.ex en korsbandsskada. Att få en smäll på ett knä med efterföljande blåmärke kan ge smärta men behöver inte betyda att det är något allvarligt. Dock ska man vara uppmärksam om knäet svullnar upp. Marta Fotbollsmagasins sjukgymnaster ger svar på vad man ska tänka på om man råkar ut för en sådan skada.

Ryggbesvär hos damfotbollsspelare

När det skrivs och talas om idrottsskador är det inte så vanligt att besvär från nedre delen av ryggen nämns. Vi som skriver denna artikel är verksamma på en sjukgymnastklinik där det bland annat finns en idrottsskademottagning sedan ca 10 år tillbaka. På mottagningen samt i vårt arbete ute i klubblagen kan vi se att ryggbesvär är en av de diagnoser som ligger i topp bland våra patienter, år efter år. Bland dem vi träffar med besvär från ryggen finns även kvinnliga fotbollsspelare.

Fortsatta testtagningar för att minska antalet skador

I höstas lanserade World Village of Women Sports (WVWS) en ny forskningsstudie tillsammans med Köpenhamns universitet. Studien leds av professor Jens Bangsbo och har som mål att undersöka om högintensiv träning i kombination med styrketräning kan förbättra prestationen och minska antalet skador inom damfotbollen. Studien genomförs på spelare i damlagen Brøndby IF och LdB FC Malmö.

Stillasittande i tonåren förutsäger sjukdomsrisk i medelåldern

En forskargrupp vid Umeå universitet har i samarbete med kolleger i Melbourne, Australien, kunnat visa att TV-tittande och bristande motion vid 16 års ålder var för sig har ett samband med risken att utveckla metabolt syndrom vid 43 års ålder.

Fortsätt träna under graviditeten

Många gravida kvinnor slutar att träna – helt i onödan. De medicinska rekommendationerna är nämligen tydliga: fysisk aktivitet under graviditet ger en rad positiva hälsoeffekter och ska istället uppmuntras.

Smidighet kräver focus och koncentration

Det är aldrig försent att träna upp sin smidighet och det är dessutom bara bra att försöka göra det. Smidighetsträning behövs för att bibehålla full rörlighet och förebygga skador och är framförallt viktigt för idrottare och äldre. Så att tro att det är försent när man gått över 30-strecket kan ni glömma. Men kom ihåg att det som med allting annat ligger lite jobb bakom. Man får ingenting gratis!

Rehabilitering av hamstringsskada

En bristning i hamstringsmuskulaturen är för en fotbollsspelare en allvarlig skada. För att konsekvenserna av skadan ska bli så små som möjligt är det mycket viktigt med bra rehabilitering. Denna artikel är en fortsättning av den tidigare publicerade artikeln "Hamstringsskada – en skada att ta på allvar" hämtad ifrån Marta Fotbollsmagasin.

Hamstringsskada – en skada att ta på allvar

Skador på Hamstringsmuskulaturen, de långa musklerna på lårets baksida – se bild, är relativt vanliga inom damfotbollen och kan många gånger orsaka lång frånvaro från träning och match. Det kan till och med vara en skada som återkommer flera gånger och därför till slut gör att den skadade individen avslutar sin fotbollskarriär. Vi ska i två artiklar ge er läsare mer kunskap kring denna skada. Vår förhoppning är att vi därigenom kan hjälpa till att minska konsekvenserna av hamstringssskadorna.

Lär dig grunda med goda vanor

Det är bättre att äta lite mat ofta, än mycket mat sällan. Du som tränar bör lägga vikt på regelbundna måltider. Krångla inte till det, gå upp en halvtimme tidigare, käka rejäl frukost. Ha med mellanmål, macka och/eller frukt till skolan/jobbet.

Spela om sockret

Nästan hälften av svenskarna, 49 procent, spelar någon slags digitalt spel och bland unga är det så många som 90 procent som spelar, enligt .SE:s rapport – Svenskarna och internet. Så att skapa ett dataspel om diabetes rätt tänkt för att lära ungdomar med typ 1-diabetes mer om sin sjukdom.

App, App, App

Apparnas tid är här och inget område undantas. Nu kan du ladda hem flertalet appar som kan hjälpa dig i din egen träning. Vi tipsar om ett par.

Mjölk – Naturens egen sportdryck

I dagarna lanserar Arla mjölkförpackningar med idrottstema, ett första steg i det samarbete Arla i höstas inledde med Sveriges Olympiska Kommitté (SOK) för att lyfta mjölken som en naturlig del i ett aktivt liv och en hälsosam livsstil.
En bra frukost ger en bra start på dagen.

Viktigt äta vettig frukost- hemma eller på jobbet

Att inte äta frukost är nära sammanlänkat med viktproblem. Det är en välkänd sanning och det bekräftas av en ny stor europeisk forskningsstudie. Men vad gör man om man inte klarar av att äta på morgonen? Vissa mår ju faktiskt illa när de försöker peta i sig några tuggor. Det viktiga är inte att man äter direkt när man vaknar, utan att man äter en vettig måltid så snart man klarar av det. Ta gärna med frukosten till jobbet. Men vänta inte tills du blir panikhungrig innan du äter. Då är det är lätt att du äter för snabbt, för mycket och fel saker.

Koststudie på elitidrottande kvinnor kan ge nya insikter om ätstörning

Trots att elitidrottande kvinnor är väldigt kostmedvetna, drabbas de ofta av just ätstörningar som en följd av att de äter för lite i förhållande till den energi de gör av med i samband med sin idrott. Varför är det så, och hur påverkar det kroppen?
Järnrik mat, persilja och kött. Foto: www.svensktkott.se

Tjejer har flera skäl att undvika järnbrist

I dagens Sverige är de flesta bristsjukdomar utrotade tack vare att alla som vill äta en näringsrik kost har möjlighet att göra det. Det finns bara ett undantag – järnbrist. Järnberikning av siktat mjöl upphörde 1995. Sedan dess har järnbrist bland tonårsflickor ökat med mer än 30 procent.
IQ-initiativet har uppdraget att finna nya metoder för att minska alkoholkonsumtionen i Sverige.

Spola Kröken om du idrottar

Att idrott och alkohol inte är en bra kombination, det vet dom flesta. Vi rätar ut frågetecknet och vi tycker att den gamla sloganen SPOLA KRÖKEN kan komma till användning igen.

Red Bull och Lightläsk ofarligt i SMÅ mängder

Marta Fotbollsmagasins hälsocoach reder ut frågan om det är farligt att dricka Coca Cola Light eller andra läsksorter som är sockerfria? Frågan ställdes av en ung lirare och fortsättningen löd: