Det var i slutet av maj som Stefan Fredriksson, av personliga skäl, valde att lämna uppdraget som huvudtränare för Tyresö FF. Sedan dess har Leif Edeborg, tidigare assisterande tränare i klubben, basat över laget. Samtidigt har Tyresö aktivt sökt fylla luckan i organisationen med en ny kompetent kraft. Och det har spekulerats mycket i vem som ska komma att bli ny huvudtränare i Tyresö, laget som just nu leder Damallsvenskan. Damfotboll.com kan sitta på svaret.
Envisa rykten har placerat Tony Gustavsson i Tyresö. Gustavsson har just varit med och lett det amerikanska damlandslaget till ett OS-guld i fotboll och enligt säkra källor till damfotboll.com kommer Gustavsson att presenteras som ny huvudtränare i Tyresö vilken dag som helst. Han måste bara hinna hem från de Olympiska spelen i London först. Tony Gustavsson blev känd för den breda fotbollspubliken när han tränade Hammarbys herrlag i allsvenskan. Han har även tränat Konqsvingers herrlag.
Innan Tony Gustavsson hoppade på uppdraget som assisterande tränare åt Pia Sundhage som basar över USA:s damlandslag har han inte tränat något damlag på en hög nivå.
Där finns vissa likheter med Tyresös förra huvudtränare Stefan Fredriksson. Just Tyresö FF var det första damlag på elitnivå som han tränade. Innan dess hade Fredriksson haft ansvaret för Syrianska FF, som då hörde hemma i superettan.
Hans Lindberg, ordförande i Tyresö FF, är mycket förtegen om den nya huvudtränaren när damfotboll.com når honom. Han vill varken bekräfta eller dementera något. När vi frågar honom när klubben kommer att presentera en ny tränare får vi svaret att det kommer att ske när allt är klart.
– Det är intressant att ni vet mer än oss. Ja, det är alltid intressant när journalister vet mer än klubben det handlar om, sade Hans Lindberg när vi fick tag på honom.
– Klubben har en förstatränare, så vi har ingen panik, tillade Lindberg..
Men trots Tyresös försök att avleda oss från Gustavsson-spåret vågar vi påstå att just Tony Gustavsson troligen kommer att presenteras som klubbens nya huvudtränare. När och hur Tyresö FF kommer att släppa nyheten vet vi dock inte.
Tyresö har bekräftat nu att Tony Gustavsson är deras nya huvudtränare...Jag tycker det är lite barnsligt uppträdande från Tyresös sida...att försöka villa bort..samma sak när man värvade Marta ..då sa man att man satt nöjd med sin trupp man hade då...Det var presstaleskvinnan som uttalade sig.Sedan kom Marta och nu kommer Tony G...de får ta och växa upp i Tyresö.
Jag måste försvara Tyresö här. Enligt vad som framkommit idag var en del av dealen ut nyheten inte skulle släppas förrän efter OS. Därför fick de inte säga något när jag ringde.
Ang. Marta. Tyresö är ofta smarta när de släpper nyheter. De vill göra det på sitt sätt - för att få maximalt med täckning och uppmärksamhet. Ser inget fel i det. Jag tycker tom att det är smart.
De får mycket mer uppmärksamhet om de samlar pressen och presenterar Marta än om de berättar om värvningen i en intervju med oss. Trist men sant.
Det där med Tony kan ju vara OK....Men oavsett det ...så får du säga vad du vill...i mina ögon och säkert fler med mig..är det trams..de håller på med och Marta är ju typ exempel på detta....Vet inte om det är så smart ....i slutändan kommer journalister mer eller mindre börja skriva spekulationer för att man kan inte tro på Tyresö och dess ord..
I Martas fall kan man bara säga att just nu har vi inga kommentarer istället för att mer eller mindre sitta och ljuga och säga att vi är nöjda med den trupp vi har.Vilket man klart och tydligt sa innan Marta värvades.
Att Marta skulle ansluta sig till Tyresö var i princip en öppen hemlighet bland spelarna i Damallsvenskan sedan i november eller december i fjol (eller ännu tidigare, jag minns inte). Alla trodde på det och en del visste det också, även om själva kontraktet kanske verkligen skrevs under senare. Oddsen var dock väldigt låga.
Både Tyresö och Malmö försöker göra det spännande för media och fans. Lisa Ek avslöjades först några veckor efter att det var klart att hon skulle till Skåne, en dag före en av Sveriges OS-matcher. Varför? Före OS hade man fått mer rubriker.
Att Caroline Seger presenterades som Tyresö-spelare 2012/13 även innan hon för första gången spelat för Malmö 2011 var dock kanske lite fräck och uppskattades inte överallt i Damallsvenskan, allra minst i Malmö.
Tony Gustavsson är intressant. Än har han inte många meriter förutom att han handplockades av Pia Sundhage för att hjälpa henne inför och under OS. Tidigare har han inte vunnit några titlar om jag inte förbisett någonting. Han har stora förväntningar på sig - andra platsen berättigar visst till spel i Champions League 2013/14, men på masterplanen står guld för i år om jag minns rätt. Lycka till!
Detta "avslöjande" kommer dock lite i skymundan mellan en högklassig OS-final i damfotboll och en herrsemifinal i handboll som tog Sverige till final. Inte den uppmärksamhet som man troligtvis önskat sig.
Hahahaha ...här luktar det den berömda svenska *********** undrar vad som händer när nästa bomb släpps?!
Vad menar du med avundsjuka coach ? I grund och botten bryr jag mig inte ett dugg om vad Tyresö värvar....Utan det är den uppenbarliga lögnen jag avskyr....Tycker nog som jag sa tidigare att det är bättre att säga att för närvarande har vi inga kommentarer.
Detta är ju helt klart att man gör i Martas fall, ljuger. Sen vad som var öppna hemligheter inom Damallsvenskan är ju ointressant i detta fallet, det är den uppenbarliga lögnen jag vänder mig mot. Beträffande Lisa Ek, så är det nog som Malmös sportchef säger..Det var mer tur...och överraskande att Lisa plötsligt stod utan kontrakt.Det är högst ovanligt i Damallsvenskan att det blir så. Så givetvis slår man till då man har ett behov av en sådan spelare. I Caroline Segers fall är det ju helkorkat att skriva ett kontrakt med Malmö för hösten 2011 och egentligen inte ha en tanke på att spela vidare...utan skriver ett kontrakt med Tyresö innan hon ens har spelat en match. Jag är faktiskt glad åt att hon inte skrev något nytt kontrakt med Malmö....Jag tyckte det då och tycker det fortfarande att hon blev mer en bromskloss på mittfältet än något annat...Så genialisk som vissa människor vill ha henne till tycker jag inte att hon är....Se bara på OS i år. Nä, så Caroline Seger kan gärna skriva hur långt kontrakt hon vill med Tyresö.Vad jag däremot tyckte då var att Malmö skulle ha bänkat henne genast och inte tillåtit henne spela alls.Kanske skulle inte det strul som jag tyckte uppstod i en hel del matcher ha uppstått Hade jag varit tränare i LdB så hade hon inte spelat en minut i laget...Man beter sig inte så...Mycket märkligt..
Modigt av Tyresö att plocka en tränare som aldrig haft det övergripande ansvaret för ett Damlag. I USA var ju hans roll som sagt 'hjälptränare' med fokus på försvarsspelet och där får man väl säga att han gjorde ett bra jobb då det amerikanska försvaret var strålande så när som i semin mot Kanada.
Mer intressant är dock vad detta byte i den amerikanska ledningen kan få för effekt på Pia Sundhages vara eller icke vara som amerikansk förbundskapten. Av hennes intervju i SVT att dömma så ser det ganska mörkt ut för svensk del då hon la fokus på att tala om att man måste satsa 'resurser' (från förbundshåll) för att det ska bli ett verkligt intressant alternativ att byta till Sverige.
Bland USA:s spelare verkar ju Pia vara MYCKET populär och det lär också förstås ligga i den negativa vågskålen vad gäller Sveriges chanser att locka över henne även om det är ett 'drömjobb' för henne att bli svensk förbundskapten.
Håller med om Seger. Tycker hon brister både på och utanför plan. Sågar Dennerby efter OS och önskar en ny tränare. Lotta fick samma fråga men visade en mer mogen stil och ville inte kommentera Dennerbys vara eller inte utan hänvisade till fotbolls förbundet. Om det nu blir Pia så hoppas jag att hon förnyar på mittfältet med lite mer speed och inte bara långsamma brunkare.
Efter intervjun i SVT alldeles nyss tycker jag också att det ser inte 100 ut att Pia Sundhage kommer att bli svensk förbundskapten härnäst. Det handlar om resurser var nog det viktigaste hon sa. Vill man verkligen vinna mästarskap måste man också vara beredd på att satsa mycket kring laget som ska vinna och där finns det fortfarande mycket att önska sig i Sverige om man jämför med USA eller Tyskland. Och satsningar betyder pengar. Det krävs också en fokussering på ett mål.
I Sverige där damfotbollen har alltid legat på en väldig hög nivå ser jag ändå fortfarande att förbundet håller herrsatsningen högre, ett herravälde av gubbar som ser damfotbollen som en nödvändighet man inte helt kan blunda för, men ändå är man inte alls beredd på att prioritera det lag som internationellt sett är mycket bättre och skulle kunna vinna medaljer i varenda turnering om man bara hade tillräckligt med resurser,
Oj vad det tog, det var inte riktigt meningen Johnte ;)