- 22 maj -
Asiens VM-kval damer
Grupp C
Vietnam - Bahrain 8-0
Hongkong - Kirgisistan 2-1
- 21 maj -
Damallsvenskan
Piteå IF - Umeå IK 2-3
Asiens VM-kval damer
Grupp B ( Bangladesh)
Bangladesh - Thailand 0-9
Grupp C (i Bahrain)
Iran -
Christen Press slog igenom på allvar under WPS sista säsong 2010 där hon spelade som forward för magicJack, laget som mitt under säsongen bytte ägare och namn och som en gång i tiden hette Washington Freedom. Christen gjorde åtta mål och blev vald till årets rookie (nykomling) i WPS. På hennes tid i universitetsfotbollen slog hon flera rekord för Stanford University i hemstaten Kalifornien.
När Kopparberg/Göteborgs FC rekryterade Christen till årets säsong sade tränaren Torbjörn Nilsson att han inte hade sett Christen Press spela, men att man tagit hit henne till Sverige tack vare rekommendationer. Och man lär inte ha ångrat sig. Tio mål i elva matcher blev det hittills och Press har snabbt gjort sig ett namn i Damallsvenskan, endast Anja Mittag har gjort fler mål än amerikanskan från Palos Verdes.
Hur ser du på din tid i Sverige hittills, nu när du har nått halvvägs genom säsongen?
- Jag har lärt mig mycket både som fotbollsspelare och som människa, svarar Christen Press. Jag har verkligen njutit av varenda sekund, nu har vi en liten paus och det ser jag också fram emot.
Lite överraskande kallade Pia Sundhage Christen Press till ett landslagsläger i slutet av april. Christen fick tillstånd att lämna Göteborg för en vecka och gjorde tydligen ett bra intryck på den amerikanska lagledningen. Hon blev vald som reserv ifall nånting skulle hända med Abby Wambach, Alex Morgan eller Sydney Leroux.
Hur känns det att få åka med?
- Jag hade ju ingen erfarenhet av landslaget tidigare fram till i år, så jag är lycklig att jag blev vald till reserv, förklarar Christen Press. Det kommer att bli en fantastisk upplevelse. Allt annat är ju i ödets makt, om jag kommer att få en chans att spela så vore det helt otroligt. Om inte så blir det en erfarenhet att träna med detta lag som jag kommer att ta med mig till framtiden.
Mycket kommer USA inte att kunna få se av andra tävlingar under OS. USA spelar två av sina matcher på Hampden Park i Glasgow och den tredje mot Nordkorea på Old Trafford i Manchester. Tidigast till semifinalen (om man blir 2:a i gruppen) eller till finalen kan spel i London och på Wembley bli aktuellt för amerikanskorna.
Även om det troligtvis inte bli aktuellt för göteborgskan Christen Press att spela för USA under OS 2012, så har hon med sin snabbhet och målfarlighet alla chanser att bli en del i den amerikanska truppen efter 2012
. - När WPS lades ner var det verkligen ett hårt slag mot damfotbollen i USA. Men jag är ganska säker på att det amerikanska fotbollsförbundet kommer att engagera sig, man vet nog att det behövs en professionell serie under landslaget, avslutar hon.
Nu är vi i stort sett klara med det nya utseendet på damfotboll.com. En del nya funktionaliteter har tillkommit på sidan och allt sammantaget hoppas vi ska kännas som ett lyft för er läsare. Här vill vi passa på att tacka samtliga som har varit med och bidragit till den summa pengar som samlades in via CrowdFundingprojektet.
- 22 maj -
Asiens VM-kval damer
Grupp C
Vietnam - Bahrain 8-0
Hongkong - Kirgisistan 2-1
- 21 maj -
Damallsvenskan
Piteå IF - Umeå IK 2-3
Asiens VM-kval damer
Grupp B ( Bangladesh)
Bangladesh - Thailand 0-9
Grupp C (i Bahrain)
Iran -
RT @hedvig_lindahl: Highlights round seven #damallsv #womensfootball #sweden2013 http://t.co/bTtK1ptiaj via
RT @FridolinaRolfo: Flyttlasset går mot ÅBYvallen http://t.co/R6chE4nxHH
@22Jubon Eurosport. Finns ju inte ett svenskt lag i finalen.
RT @ffschweden: On my way to London #uwclfinal #stamfordbridge and @ChelseaLFC on Friday #fb
Copyright © 2013 Damfotboll.com



















Är det möjligen så att vi i en sådan uttagning ser en skillnad mellan en nuvarande och en blivande (?) svensk förbundskapten?
Jag hoppas det @ observer...Sundhage kanske har det som inte Dennerby har...och det är att våga...Vi har precis sett F-19 landslag ta hem EM och en del av dessa spelare bör kunna ta sig in i A-laget. Kanske redan i Hemma EM 2013.Jag hoppas att de har samma positiv kurva i fortsättningen som de har haft så långt. Spelare som Nordin, Ilestedt, Diaz och Rubensson m.f.l.
"Kopparbergs/ Göteborg FC endast för vinnare."