Sundsvallsseger i Solna

Under måndagskvällen vann Sundsvalls DFF över Vasalunds IF i ett regntungt Stockholm/Solna. Segersiffrorna skrevs till 3-1. Sundsvall har därmed häng på Sunnanå och Sirius i toppen av Norrettan.

I Stockholm regnade det under större delen av måndagen, men när det var dags för avspark mellan Vasalund och Sundsvall gjorde regnet ett uppehåll. Trots det fanns det stora vattenpölar på Skytteholms gräsmatta. Om det påverkade spelet låter vi vara osagt men det bjöds inte på något finlir under denna match.
Men visst försökte Sundsvalls DFF (SDFF) och visade prov på både kreativitet och fart, men också en stor ineffektivitet till en början. Den sista passningen gick helt enkelt inte hem, och därav uteblev de heta chanserna. Inte heller Vasalund skapade mycket framåt till en början. Hemmalaget visade prov på ett stabilt och tufft försvarsspel men slog bort många passningar på mittplan.
Piggast under matchinledningen var ändå SDFF. Jonna Wistrand löpte ihärdigt på kanten och Julia Bhy slog ett par frisparkar strax utanför i den första halvleken. Men mest på tårna var anfallslöftet Frida Sjöberg. Gång på gång tog hon rätt löpningar, men gång på gång stod också Vasalunds försvar, anförda av Johanna Ahola och lagkaptenen Terese Carlbark, i vägen. Efter en halvtimme på matchklockan kunde dock varken Ahola eller Carlbark stoppa Sjöberg. Hpn fick en boll att löpa på, sprang förbi Vasalunds-försvaret, rundade målvakten och lade in 1-0 till bortalaget. Speeden Frida visade prov på i och med detta mål var minst sagt imponerande.
Sundsvalls mållycka varade dock vara i knappt tio minuter. När Vasalunds Emma Cole fick in ett lågt inlägg i Sundsvalls-boxen, Megan Brakes kom först på bollen var och kvitteringen var ett faktum. 1-1 blev halvtidsresultatet.

När den andra halvleken blåstes igång flyttade Sundsvall fram positionerna och skapade fler chanser. Vasalund pressades längre ner i banan men var inte för den sakens skull ofarligt. En kvart in i den andra halvleken fick Linda Sjödin öppet mål efter en missbedömning från målvakten. Okej, några försvarare stod mellan Sjödin och målet men ett sådant läge missar inte Norrettans nuvarande skytteligaledare. Sjödin gjorde 2-1 efter dryga timmen spelad. Precis efter målet tvingades Vasalund till ett målvaktsbyte. Caroline Frykgård hade fått en smäll i situationen före 2-1-målet och in på planen kom istället Lisa Lundstedt.
Vasalund skapade ett par kvitteringschanser i slutet av matchen men istället kunde SDFF:s Jonna Wistrand punktera tillställningen i den 82:a minuten. 3-1 till Sundsvall.

- Sundsvall är intensiva med bollen, de är duktiga och då kommer inte vi upp ordentligt. Jag tycker vi kom upp bättre i första halvlek, men i andra tröck de tillbaka oss för mycket. Då står vi bara och slår långa bollar och Sundsvall tar andrabollarna, så då kommer bollen tillbaka till vårt försvar direkt, säger Vasalunds lagkapten Terese Carlbark efter matchen och berättar sedan hur Vasalund, som ligger på niondeplats inför uppehållet i Norrettan, ska ta fler poäng under hösten:
- Vi måste jobba på att sätta våra chanser. Det är inte mot topplagen vi ska vinna, men vi måste lära oss att döda matcherna mot andra lag där vi tappat onödiga poäng.

Gladare miner var det i Sundsvalls läger efter att domaren blåst slutsignal. Laget skuggar Sunnanå och Sirius i kampen om en plats i Damallsvenskan:
- Vi har ett bra och varierat spel. Vi gör en bra laginsats. Men det är vissa grejer försvarmässigt där vi inte är 100-procentiga, säger SDFF:s mittfältare Hanna Glas efter matchen.
- Vi får fortsätta som vi gjort hittills, vi brukar vara bättre på hösten. Jag tror på vår spelidé, när vi väl lyckas så känner vi att vi är bäst i serien, avslutar Glas.

Även Jitex misslyckades i Mallbacken

Fotboll är inte alltid logiskt. Fråga Jitex. Borta mot Mallbacken blev det förlust med 1–0 trots 10–1 i avslut på mål. Linda Wallin agerade matchvinnare och kunde därmed göra mål för tredje matchen i rad hemma på Strandvallen.

AIK tappade poäng mot Kvarnsveden

En liten publikskara, endast 79 personer, hade mött upp för en förväntad toppmatch i Elitettan mellan AIK och Kvarnsvedens IK idag. En gissning är att ett annat TV-sänt evenemang gällande vintersport drog publik istället. De som trots allt kom till Skytteholms IP fick se en mycket intensiv och spännande match mellan två försvarsstarka lag. Slutresultatet skrevs till 0-0.

Dramatiskt mellan LB 07 och IFK Kalmar

Det blev 1-1 mellan LB07 och IFK Kalmar i en händelserik historia. Redan i den femte minuten tilldömdes hemmalaget en straff som Malin Petterson förvaltade på bästa sätt och gav LB07 ledningen med 1-0.
Linköpings målskyttar, Pernille Harder och Jonna Andersson tar hjälp av varandra för att hålla undan för Elena Sadiku.

Linköpings-huvud på skaft avgjorde i Kristianstad

Linköpings FC blixtrade till med två nickmål och vann med 2-1 som det betydligt aktivare laget på Vilans ip. Kristianstads DFF kom aldrig loss på allvar i anfallen och mittlåset Nilla Fischer och Charlotte Rohlin hade rentav en njutbar eftermiddag i försommarsolen.

Spräckta sviter för Kopparbergs/Göteborg och KIF Örebro

I matchen mellan KIF Örebro och Kopparbergs/Göteborg vann bortalaget med 2-0. Det betyder att Kopparbergs/Göteborg bröt under lördagen sin X-svit, men också KIF Örebros poängsvit. Målen gjordes av Marlene Sjöberg och Jodie Taylor.

KIF Örebros lagkapten: - Det har aldrig känts bättre

Om inte oslagbara så iallafall obesegrade. Med utmärkt form, säker taktik och starka spelmässiga grunder har KIF Örebro seglat upp till tredjeplatsen i tabellen. Lördagens motståndare Kopparbergs/Göteborg FC har mest kryssat sig fram hittills.

Tufft men ärligt utlovas i Mallbacken

Det blir en klassisk drabbning när Mallbacken i helgen tar emot Jitex ifrån Mölndal. Två tränare intervjuas här om matchen och båda är helt inne på att det kommer att bli en kamp mellan två lag som spelar fysiskt.

Tre år till för Lotta i Lyon

Olympique Lyonnais har förlängt Lotta Schelins kontrakt med ytterligare tre år t o m den 30 juni 2016, skriver klubben i ett pressmeddelande.

EM-nationerna på besök i värdstäderna

I ett försök att höja pulsen inför sommarens EM har SvFF har i samarbete med EM:s värdstäder bjudit in de deltagande nationerna till ”sina” städer i sommar. Detta för att öka intresset för fler nationer än Sverige och för att skapa fler profiler inom damfotbollen. Det första av besöken ägde rum tidigare i veckan då Växjö välkomnade Island.

Piteå IF backar mest

Mellan omgångarna 3 och 6 i Damallsvenskan har de flesta lagen skiftat sina placeringar i tabellen med som mest två platser. Det finns dock två undantag.
Sara Lindén i svart närmar sig en comeback i Damallsvenskan med Kopparbergs/Göteborg FC.

Comebacken närmar sig för Sara Lindén

Korsbandsskadan är läkt och den första matchen är avklarad. Det var i förra veckan när Sara Lindén spelade för Kopparberg/Göteborgs F19-lag i en halvlek. Det gick smärtfritt och gav ett skönt besked till Sara om att det nu bara handlar om småsaker som tajming och kondition innan hon kan göra comeback i A-laget.

Förändringar i truppen ska skärpa attityden

Pia Sundhages trupp mot Norge innehöll flera namn som inte figurerat i landslaget på en tid samt en debutant i Umeå-spelaren Jenny Hjohlman. I flera intervjuer gjorde med spelarna konstaterar vi att samtliga blev väldigt överraskade över uttagningen. Känns som om förbundskaptenens intentioner är att få alla spelares uppmärksamhet på att det kommer att krävas väldigt mycket för att erövra en plats i truppen till EM. Vi har talat med fyra spelare som säger sig överraskade men förstås glada över uttagningen.

Pia provar nytt mot Norge

Sveriges EM-trupp är inte redan huggen i sten. Förbundskapten Pia Sundhage provar nytt i landskampen mot Norge den 1 juni i Linköping.

Lina Hurtigs hat-trick fällde Sunnanå

Islossningen har kommit i norr och i synnerhet Umeå IK som vann länsderbyt mot Sunnanå med hela 4-0 (2-0). De tre första målen gjorde Lina Hurtig.

Läkare oroas över svensk korsbandsepidemi

Fram till i maj har vi kunnat konstatera att nio spelare i Damallsvenskan skadat korsbandet hittills i år. En oroande utveckling som får många att fundera över vad som kan vara den bakomliggande orsaken. Vi har pratat med Markus Waldén, ortopedläkare, fotbollsforskare vid Football Research Group i Linköping samt ansvarig för Knäkontrollstudien 2009.

Västerbottensderby

Sunnanå SK reser till Umeå för kvällsmatch på tisdagen, en match som fullbordar den sjätte omgången i Damallsvenskan. Med tanke på att oavgjort varit det mest gångbara resultatet är det ingen omöjlig tanke i ett derby.

Brasiliansk ex-landslagsspelare till Sundsvall

Sundsvall har under en tid letat efter en erfaren forward. Nu har de värvat brasilianskan Kátia – med bland annat två OS- och fyra VM-turneringar på meritlistan.

Mallbacken skrällde mot mästarinnorna

Hon avslutade målskyttet på Strandvallen förra säsongen när Mallbackens IF tog klivet upp i Damallsvenskan igen. I eftermiddags när ”Jäntan” stegrade in på hemmaplanen för den riktiga hemmapremiären mot Tyresö, fick Linda Wallin sista ordet i matchen. Hennes 1–1 mål i den 79:e matchminuten gav en skrällpoäng.

Oavgjort gladde inte blekt Linköping

Både Jitex BK och Linköpings FC fick det de hade i utgångsläget när de kom till matchen i snålblåsten på Lindevi ip, nämligen en poäng. Däremot var det tydligt att åtminstone bortalaget inte fick vad de kom för med slutresultatet 1-1.

Umeå Södra straffade AIK i slutminuterna

AIK som fick en spelare utvisad stod för en kämpainsats borta mot Umeå Södra FF då man fick spela 40 minuter med tio spelare efter att mittbacken Stephanie Wroblewski visats ut. Umeå Södra är nöjda med att ha spelat oavgjort 2-2 mot ett av Elitettans tippade topplag.

Olympique Lyonnais nära missa final

Europas bästa damlag Olympique Lyonnais tvingades till straffavgörande av i franska cupens semifinal mot Montpellier. Så nära var det att den långa segerraden sprack.

På kryss med Kopparbergs/Göteborg

Vittsjö GIK tog emot Kopparbergs/Göteborg hemma på Vittsjö IP inför (endast) 524 åskådare. De fick inte se något mål men att hemmalaget trots den tunga inledningen på säsongen tog poäng genom att spela 0-0 mot ett av seriens favoritlag Det var Kopparbergs/Göteborgs femte match som slutade med ett kryss av sex spelade.

Islossning för LdB FCs målskytte i derbyt

Efter en övertygande vinst med 5-0 mot Kristianstad DFF tog LdB FC Malmö ledningen i Damallsvenskan då Tyresö överraskande tappade poäng borta mot Mallbackens IF.

KIF Örebro bryter mönster

Fortfarande efter sex omgångar finns spelare i KIF Örebro som inte vet hur det känns att förlora en match i Damallsvenskan. Det blev seger mot Piteå IF på bortaplan på söndagen. Samtidigt var det hemmalagets tredje raka förlust. Länge pekade båda lagens spel mot att det skulle bli 0-0, men 25 minuter in på andra halvlek hände det.

Vänder Vittsjö eller Kopparbergs Göteborg trenden?

Söndagseftermiddagens match i Vittsjö innehåller två lag som saknat spelet för seger på slutet. Kopparbergs/Göteborg har fyra oavgjorda på fem försök, hemmalaget har inte plockat poäng sedan premiären.