Pia Sundhage hemma igen - fast ändå borta

Pia Sundhage får en vecka på hemmaplan när det amerikanska landslaget laddar upp med träning och sightseeing på västkusten. På lördag går man ut för match och möter Sverige på Örjans Valls välklippta gräsmatta.

- Oavsett resultat är det en jätteviktig match, säger hon.

För ett knappt år sedan var den svenska fysiken övermäktig USA, blågult satte sig i respekt med 2-1 i VM. Senaste matchen mellan Pia Sundhages landslag och hennes hemland gick helt åt andra hållet, 4-0 till USA i Algarve Cup.
- Att vinna på det sättet vi gör, med klara siffror. Vi har haft ett antal matcher mot Sverige där det varit si och så, men att göra fyra mål mot det tredje bästa laget, det lyfter jag gärna fram.

I de allt mer intensifierade OS-förberedelserna är matcher mot andra toppnationer eftertraktade och att Sverige står på andra sidan plan ger lite extra krydda.
- Det är la´ gött att vara hemma i Sverige.

Pia Sundhage ler ikapp med solen i Halmstad och utvecklar sina tankegångar.
- Det blir intressant med tanke på att det är lite annorlunda spelare jämfört med VM. Det känns bra att möta Sverige innan OS just av den anledningen.

Mötena med Sverige och Japan kan bli sevärda förpostfäktningar med sex veckor kvar till den olympiska turneringen. I London tillkommer ytterligare en faktor, pressen som USA har på sig att leverera på högsta nivå.
- Ja, vi kommer dit som favoriter med tanke på det spelet vi presterade i VM, säger Pia Sundhage och pekar ut ytterligare lag med spetskompetens.

- Japan är världsmästare och spelar tekniskt, värdlandet Storbritannien finns där. Frankrike spelade intressant och med fart och fläkt med ett anfallsspel som man talar om. Då har jag inte ens nämnt Brasilien och Marta bland de länder som förutom Sverige kan vinna OS-guld.

Hur hanterar ni trycket utifrån?
- Man ska vara närvarande här och nu, vända det till någonting coolt. Efter VM där det amerikanska folket var väldigt positiva trots att vi inte vann, vi såg ut som vinnare, nu har man känslan att vi spelade bäst i finalen och nu ska vi åka iväg och vinna OS.

- Du kan fråga vilken spelare som helst, vi ser det som något positivt och amerikanska spelare är vana vid den pressen.

Det blev inget spel i WPS i år, hur påverkar det era förberedelser?
- Jag kan inte nog betona att varje match blir väldigt viktig nu, vi har ju tagit ifrån dem tio matcher inför OS. Men vi har så många dagar tillsammans att det inte gör så mycket i ett kort perspektiv.

- I ett längre perspektiv, som en ambassadör för damfotboll är det synd. Som ung tjej ska man kunna drömma om att bli proffs i USA.

Landslagsledningen med Sundhage i spetsen har fått ta hänsyn till den ändrade arbetsbelastningen för spelarna under våren.

För svensk del har de senaste månaderna kantats av skadebesked.
- Tur att man inte står i Thomas Dennerbys skor. Charlotte Rohlin är en väldigt bra fotbollsspelare och gör andra bra i backlinjen, Therese Sjögran är en erfaren och teknisk spelare. Å andra sidan kan man ju se det som en utmaning, det kan vara till deras fördel för att spelet blir lite annorlunda. Svenska lag är ju heller aldrig så bra som när de får slå ur underläge.

Pia Sundhage står stadigt med två fötter på jorden även om hennes kontrakt med US Soccer snart är fullföljt.

För de närmaste uppgiften pekar hon till sist ut några nycklar i det amerikanska spelet.
- Vi har väldigt bra yttermittfältare, det har jag inte varit med om varken i USA eller i något annat lag att det finns så många olika varianter om man plockar in a eller b.

- Jämför Heather O´Reilly med Tobin Heath så blir det ganska annorlunda anfallspel, annorlunda beslut just på plan, det blir så härligt att se.

Lördag 16.00 Sverige-USA

Taggar:

Linköpings-huvud på skaft avgjorde i Kristianstad

Linköpings FC blixtrade till med två nickmål och spelade till sig segern med 2-1 som det betydligt aktivare laget på Vilans ip. Kristianstads DFF kom aldrig loss på allvar i anfallen och mittlåset Nilla Fischer och Charlotte Rohlin hade rentav en njutbar eftermiddag i försommarsolen.

Göteborgs seger gav Örebro säsongens första förlust

I matchen mellan KIF Örebro och Kopparbergs/Göteborg vann bortalaget med 2-0. Det betyder att Kopparbergs/Göteborg bröt under lördagen sin X-svit, men också Örebros poängsvit. Målen gjordes av Marlene Sjöberg och Jodie Taylor.

KIF Örebros lagkapten: - Det har aldrig känts bättre

Om inte oslagbara så iallafall obesegrade. Med utmärkt form, säker taktik och starka spelmässiga grunder har KIF Örebro seglat upp till tredjeplatsen i tabellen. Lördagens motståndare Kopparbergs/Göteborg FC har mest kryssat sig fram hittills.

Tufft men ärligt utlovas i Mallbacken

Det blir en klassisk drabbning när Mallbacken i helgen tar emot Jitex ifrån Mölndal. Två tränare intervjuas här om matchen och båda är helt inne på att det kommer att bli en kamp mellan två lag som spelar fysiskt.

Tre år till för Lotta i Lyon

Olympique Lyonnais har förlängt Lotta Schelins kontrakt med ytterligare tre år t o m den 30 juni 2016, skriver klubben i ett pressmeddelande.

EM-nationerna på besök i värdstäderna

I ett försök att höja pulsen inför sommarens EM har SvFF har i samarbete med EM:s värdstäder bjudit in de deltagande nationerna till ”sina” städer i sommar. Detta för att öka intresset för fler nationer än Sverige och för att skapa fler profiler inom damfotbollen. Det första av besöken ägde rum tidigare i veckan då Växjö välkomnade Island.

Piteå IF backar mest

Mellan omgångarna 3 och 6 i Damallsvenskan har de flesta lagen skiftat sina placeringar i tabellen med som mest två platser. Det finns dock två undantag.
Sara Lindén i svart närmar sig en comeback i Damallsvenskan med Kopparbergs/Göteborg FC.

Comebacken närmar sig för Sara Lindén

Korsbandsskadan är läkt och den första matchen är avklarad. Det var i förra veckan när Sara Lindén spelade för Kopparberg/Göteborgs F19-lag i en halvlek. Det gick smärtfritt och gav ett skönt besked till Sara om att det nu bara handlar om småsaker som tajming och kondition innan hon kan göra comeback i A-laget.

Förändringar i truppen ska skärpa attityden

Pia Sundhages trupp mot Norge innehöll flera namn som inte figurerat i landslaget på en tid samt en debutant i Umeå-spelaren Jenny Hjohlman. I flera intervjuer gjorde med spelarna konstaterar vi att samtliga blev väldigt överraskade över uttagningen. Känns som om förbundskaptenens intentioner är att få alla spelares uppmärksamhet på att det kommer att krävas väldigt mycket för att erövra en plats i truppen till EM. Vi har talat med fyra spelare som säger sig överraskade men förstås glada över uttagningen.

Pia provar nytt mot Norge

Sveriges EM-trupp är inte redan huggen i sten. Förbundskapten Pia Sundhage provar nytt i landskampen mot Norge den 1 juni i Linköping.

Lina Hurtigs hat-trick fällde Sunnanå

Islossningen har kommit i norr och i synnerhet Umeå IK som vann länsderbyt mot Sunnanå med hela 4-0 (2-0). De tre första målen gjorde Lina Hurtig.

Läkare oroas över svensk korsbandsepidemi

Fram till i maj har vi kunnat konstatera att nio spelare i Damallsvenskan skadat korsbandet hittills i år. En oroande utveckling som får många att fundera över vad som kan vara den bakomliggande orsaken. Vi har pratat med Markus Waldén, ortopedläkare, fotbollsforskare vid Football Research Group i Linköping samt ansvarig för Knäkontrollstudien 2009.

Västerbottensderby

Sunnanå SK reser till Umeå för kvällsmatch på tisdagen, en match som fullbordar den sjätte omgången i Damallsvenskan. Med tanke på att oavgjort varit det mest gångbara resultatet är det ingen omöjlig tanke i ett derby.

Brasiliansk ex-landslagsspelare till Sundsvall

Sundsvall har under en tid letat efter en erfaren forward. Nu har de värvat brasilianskan Kátia – med bland annat två OS- och fyra VM-turneringar på meritlistan.

Mallbacken skrällde mot mästarinnorna

Hon avslutade målskyttet på Strandvallen förra säsongen när Mallbackens IF tog klivet upp i Damallsvenskan igen. I eftermiddags när ”Jäntan” stegrade in på hemmaplanen för den riktiga hemmapremiären mot Tyresö, fick Linda Wallin sista ordet i matchen. Hennes 1–1 mål i den 79:e matchminuten gav en skrällpoäng.

Oavgjort gladde inte blekt Linköping

Både Jitex BK och Linköpings FC fick det de hade i utgångsläget när de kom till matchen i snålblåsten på Lindevi ip, nämligen en poäng. Däremot var det tydligt att åtminstone bortalaget inte fick vad de kom för med slutresultatet 1-1.

Umeå Södra straffade AIK i slutminuterna

AIK som fick en spelare utvisad stod för en kämpainsats borta mot Umeå Södra FF då man fick spela 40 minuter med tio spelare efter att mittbacken Stephanie Wroblewski visats ut. Umeå Södra är nöjda med att ha spelat oavgjort 2-2 mot ett av Elitettans tippade topplag.

Olympique Lyonnais nära missa final

Europas bästa damlag Olympique Lyonnais tvingades till straffavgörande av i franska cupens semifinal mot Montpellier. Så nära var det att den långa segerraden sprack.

På kryss med Kopparbergs/Göteborg

Vittsjö GIK tog emot Kopparbergs/Göteborg hemma på Vittsjö IP inför (endast) 524 åskådare. De fick inte se något mål men att hemmalaget trots den tunga inledningen på säsongen tog poäng genom att spela 0-0 mot ett av seriens favoritlag Det var Kopparbergs/Göteborgs femte match som slutade med ett kryss av sex spelade.

Islossning för LdB FCs målskytte i derbyt

Efter en övertygande vinst med 5-0 mot Kristianstad DFF tog LdB FC Malmö ledningen i Damallsvenskan då Tyresö överraskande tappade poäng borta mot Mallbackens IF.

KIF Örebro bryter mönster

Fortfarande efter sex omgångar finns spelare i KIF Örebro som inte vet hur det känns att förlora en match i Damallsvenskan. Det blev seger mot Piteå IF på bortaplan på söndagen. Samtidigt var det hemmalagets tredje raka förlust. Länge pekade båda lagens spel mot att det skulle bli 0-0, men 25 minuter in på andra halvlek hände det.

Vänder Vittsjö eller Kopparbergs Göteborg trenden?

Söndagseftermiddagens match i Vittsjö innehåller två lag som saknat spelet för seger på slutet. Kopparbergs/Göteborg har fyra oavgjorda på fem försök, hemmalaget har inte plockat poäng sedan premiären.

Sirius drar ifrån

IFK Kalmar tog emot ett obesegrat Sirius, som före dagens match hade fem raka segrar och en målskillnad på 15-0 och efteråt 18-0. Genom Hammarbys poängtapp är Sirius nu i ensam serieledning.
Sällan kunde Djurgården hota LB 07 - här räddar Josephine Frigge före Fia Grönborg (Foto: Rainer Fussgänger)

Femte förlusten för Djurgården

För nästan exakt fyra år sen förlorade Djurgården med 0-4 i Malmö, men man kom slutligen ändå på en bra sjätte plats i Damallsvenskan. I dag blev det åter igen förlust, denna gång 1-2 hemma mot Limhamn Bunkeflo 07 och det är fullt möjligt att Djurgården får möta Nyköping och Enskede nästa år.

Ältapoäng mot Hammarby

På Kanalplan möttes toppen mot botten, Hammarby mot Älta men gästerna som är nykomlingar i Elitettan lyckades lugga favoriten Hammarby på poäng. Matchen slutade 1-1.