Två spelare som inte varit med i Sveriges F19-landslag är uttagna i truppen som åker till EM-slutspel i Turkiet i juli. Det är Umeå IKs mittfältare Lina Hurtig och Tölö IFs anfallare Julia Wahlberg. Både Lina och Julia har vardera spelat 15 F17-landskamper.
Sverige är inlottat i grupp 2 tillsammans med Spanien, Serbien och England. Första matchen går mot England den 2 juli.
I grupp 1 spelar Turkiet, Portugal, Danmark och Rumänien.
Förbundskapten Calle Barrling har tagit ut följande 17 spelare. Truppen kompletteras med ytterligare ett namn nästa vecka
Målvakter
Jessica Höglander Tyresö FF
Lina Ringshamre Sundsvalls DFF
Backar
Elin Bragnum AIK
Magdalena Ericsson Djurgårdens IF DFF
Hanna Glas Sundsvalls DFF
Amanda Ilestedt LdB FC Malmö
Alice Nilsson Kristianstads DFF
Jennie Nordin AIK FF
Mittfältare och forwards
Jonna Andersson Linköpings FC
Therése Boström AIK FF
Malin Diaz AIK FF
Pauline Hammarlund Tyresö FF
Lina Hurtig Umeå IK FF
Mimmi Löfwenius Kopparbergs/Göteborg FC
Fridolina Rolfö Jitex BK
Elin Rubensson LdB FC Malmö
Julia Wahlberg Tölö IF
Sorgligt att se att man fortsätter att ha så dålig koll på spelare runt om i Sverige. Man tar till och med ut skadade spelare i stället för friska.
Det verkar vara väldigt svårt för talangutvecklare att kommunicera med landslagsansvariga, och när de väl gör det så är det ingen som lyssnar.
Vilka spelare tycker du skulle ha varit med då?
Jag tycker truppen känns bra och stark. Bra att man tar med de bästa från U17-landslaget också