- 25 maj -
Elitettan
Umeå Södra - LB 07 2-2
- 23 maj -
UEFA Women´s Champions League
Final
VfL Wolfsburg - Olympique Lyonnais 1-0
Asiens VM-kval damer'
Grupp D
Palestina - Burma 0-9
Indien - Taiwan 1-2
Grupp B
Filippinerna - Thailand 0-
Nu är vi i stort sett klara med det nya utseendet på damfotboll.com. En del nya funktionaliteter har tillkommit på sidan och allt sammantaget hoppas vi ska kännas som ett lyft för er läsare. Här vill vi passa på att tacka samtliga som har varit med och bidragit till den summa pengar som samlades in via CrowdFundingprojektet.
- 25 maj -
Elitettan
Umeå Södra - LB 07 2-2
- 23 maj -
UEFA Women´s Champions League
Final
VfL Wolfsburg - Olympique Lyonnais 1-0
Asiens VM-kval damer'
Grupp D
Palestina - Burma 0-9
Indien - Taiwan 1-2
Grupp B
Filippinerna - Thailand 0-
Vi besökte Chelsea Ladies FC i går och pratade med tränaren Emma Hayes och landslagsstjärnan Eni(ola) Aluko - utförligt om detta senare
RT @hedvig_lindahl: Congratulations Wolfsburg #womansfootball #uefaCL http://t.co/yXoeATKIxn via @hedvig_lindahl
RT @DandalBs: Dagens Damallsvenskan - Strandvallen. Och så ska det spelas fotboll i helgen - http://t.co/622ItUFZAQ
RT @goteborgfc: Kolla in när tjejerna fäktas i veckans Studio KGFC :)
http://t.co/o3FfMMYZmr http://t.co/70QhdkoxM1
Copyright © 2013 Damfotboll.com


















Har läst din blogg Alva och tycker att egentligen är det svårt att se vad Dennerbys tankar är..Han virrar runt med, framför allt.. försvaret, .och låter inte saker och ting löpa ut ordentligt.USA var tidigt klar med sin OS trupp....Men Alva du nämner mittbackarna men inte högerbacken där jag tyckte att Lina Nilsson gjorde ett mycket gott arbete mot Japan...så jag ser hellre Lina än Annica Svensson där.Målvaktsposten är vi helt överens om..det är en icke diskussions fråga. Hedvig L är nr 1. i Thomas Ds huvud.... även om det kan diskuteras.Sembrant som mittback...riktigt risig såg hon ut mot Japan. Segerström...var väl inte så lysande heller mot USA...min röst går till Malin Levenstad. Ja jag vet att Dennerby har uttalat att hon är lite för kort för att vara mittback...men har många andra förtjänster som väger upp.Kanske man kan tycka att jag är lite partisk som LdB FC Malmö support...Men detta är vad jag tycker kring Malin Levenstad, som gör en bra kamp mot Skottland...men sedan fullföljer inte Dennerby matchen efter.Malin L och E. Berglund känner varandra bra sedan tidigare F-Landslags spel tillsammans.Sedan är ju Lina Nilsson en mycket mer modern back än Annica Svensson är och kan gå upp mer, när det går.Så högerbacken viker jag till Lina Nilsson. Vänsterbacken S Thunebro är inte mycket att säga om...gör bra matcher mot USA och Japan, kan jag tycka...Men blir lite bekymrad för mittfältet som inte fanns mot Japan..Vad har hänt med Lisa Dahlqvist ?..känner inte igen henne sedan förra VM...förändringen har inte varit positiv för henne.Tror nog att jag lägger min röst för Antonia Göransson på vänstermittfältet. Har speed och finess. Hammarström...aldrig i livet...Men ni ska se att Sara Larsson kommer att bli uttagen oavsett om hon är där..träningsmässigt eller matchtempo mässigt...Bara Sara själv vill så kommer hon att bli uttagen...det kan ni skriva upp.Mina tankar om det har jag redogjort på annan plats....Sara kommer max att hinna med 2-3 matcher i Damallsvenskan för Örebro..Tror inte på en sån uttagning.Sedan tycker jag att landslaget ska gå tillbaka till 4-4-2 där de känner sig tryggare i spelet..Man ser att det inte fungerar med den nya uppställningen mot bättre lag som USA-Japan och Tyskland...Brasilien tycker jag inte håller samma klass längre, som de har gjort. förlorade redan i kvartsfinalen mot VM 2an USA på straffar. Sedan kan vi bara hoppas på att detta blir det sista Herr Dennerby får göra och att han snabbt blir utbyten mot Pia Sundhage och förhoppningsvis blir det en städning i truppen...nytt blod måste in.Det har stelnat ordentligt i laget nu.Pia vågar nog pröva lite yngre förmågor.Blandat med lite rutin.Det är dax med det nu.
Håller helt med dig Johnte angående Lisa Dahlqvist. Helt osynlig vattenbärare som är TDs favvospelare, duktig som mittfältslibero men inget man bygger ett mittfält med. Måste då ha´två kanoner bredvid sig men dom saknas idag. Bygg då med tre kreativa istället. Lisa var lite hårddraget på rätt plats vid ett tillfälle i förra VMet och la in en kylig straff men maken till övervärderad spelare är det sällan jag upplevt.
Landslaget ser tunt ut för tillfället och TD kan ju inte trolla med knäna.
Kan inte Vero i Tyresö bli svensk medborgare lite snabbt, skulle lyfta landslaget enormt, skämt åtsido, men där pratar vi kvalite´t, speedig, snabba beslut och fantastiskt lim på bollen och hennes instick och passningsskicklighet firar stora spelsinnetriumfer. Nä jag tror det blir ett mindre bra OS trots att inte motståndet är detsamma som under ett VM. Men vem vet TD har övveraskat förr med sin taktiska skicklighet, bara att laget tror och fullföljer hans idee´r som jag har hört det varit lite si och så med genom åren.
Lågt liggande i defensiven och kraftfulla omställningar med Lotta Schelin i spetsen kan och måste vara nyckeln i detta mera mediokra uppställning av nuvarande landslag.
Varför får inte Kosovare Asllani chansen mera, irrationell, livsfarlig naturlig målskytt och internationell i sin spelstil.
Detta kan man bara spekulera kring...;)
Nää, @ coach... jag förväntar mig inte att T.D ska kunna trolla med knäna..men jag tycker att han ska löpa linan ut och inte virra omkring med, i första hand försvaret. Detta visar ju att han inte har haft en plan B vid olika händelser som skador på spelare...dessutom nyckelspelare som Rohlin och Sjögran...Det tycker jag är märkligt.
Hade han haft en plan B så hade det fungerat mycket smidigare.Nä, jag väntar på Pia Sundhage (Om hon nu blir landslags coach) som jag tror kommer att röja en del i landslaget och förhoppningsvis får vi in nytt blod där...det har börjat att stelna ordentligt där.Var fanns mittfältet mot Japan?
det fanns ett helt hav för japanskorna att bygga upp sitt anfall utan att bli störda,
Du tillhör ju inte TDs fanclub har jag förstått, beskriv honom!
Att lämna mittfältet åt överlägsna i teknik - japanskor var väl för att vinna boll i sista 1/3delen o c h ställa om blixtsnabbt - annars konstigt - förstår hur han tänker där faktiskt.
Att satsa på yngre förmågor, självklart - men samtidigt måste ju dom vara bättre än det gamla gardet, annars faller ju tanken - plattdaskt...
Tala om vilka av dom yngre i nuläget som är bättre än det vi har f.n.
Intressant, jag är idel öra...?!
@Coach
Problemet med Dennerbys laguttagning är inte nödvändigtvis spelarnas ålder, där tycker jag faktiskt att vi har en rätt 'lagom' balans numera. Problemet är istället att det ALLTID är samma spelare som får chansen gång på gång oavsett formkurvor och hur andra spelare presterar.
Ett utmärkt exempel är Göteborgs Lisa Ek som tveklöst är en av de formstarkaste mittfältarna vi har i Sverige för tillfället som skulle ha massor att tillföra. Em annan spelare som i varje fall jag anser borde varit aktuell nu och för all del för flera år sedan är högerbacken Maja Krantz som är minst lika bra som Annica Svensson och Lina Nilsson men endå aldrig fått chansen.
Målvaktsfrågan är ju ingen fråga i Dennerbys värld men en stor del av övrig 'expertis' menar att han borde pröva såväl Hammarström (som har bäst 'statistik' av de aktuella målvaktena) samt Sofia Lundgren (som för mig framstår som det bästa valet).
@ coach...att tillägga på @ Martins inlägg här är att en sådan spelare som Vittsjös Sofia Andersson är en annan spelare som man borde pröva...och du nämner ju själv Asllani, varför hon inte får spela mer. Om du läser ordentligt vad jag skriver så skriver jag yngre förmågor med blandning av rutin.....allt för länge har man gått runt med det välkända och har fastnat där och inte vågat prova nytt...de finns där ..det gäller bara att våga....Lisa Dahlqvist är nog en av dem som jag ifrågasätter.Men hon kommer att spela med i OS.Hoppas bara att hon kan visa mig motsatsen under OS. Dennerby har inte heller haft en plan B vid eventuella skador, som jag skrev om tidigare, skador som dessutom har kommit på nyckelspelare som Rohlin och Sjögran,Detta måste man räkna med och vara förbered på...Så icke T.D....därför detta virrande med försvaret...dessutom har han problem på Sjögrans plats nu....Antonia Göransson eller Hammarström.Där ligger minusen för Dennerby...att inte ha en framförhållning vid eventualiteter som skador.
Hedvig Lindahl är Thomas Dennerbys första val och hon kommer att visa sig bäst för honom när OS drar igång, ingen tvekan. Jag har tidigare sagt att han tyvärr saknar mod att göra ett annat val. Kanske borde han ringa tysken Joachim Löw som vågar sätta meriterade spelare som Mario Gomez, Thomas Müller och Lukas Podolski på bänken. Han kan berätta hur man gör. Troligtvis åker Kristin Hammarström ut just nu.
Backlinjen: I dag spelade Sara Larsson sex minuter och 43 sekunder och jag vill inte tro att detta räcker för att komma till ett OS. Möjligt är det. Just nu befarar jag att Malin Levenstad ligger risigt till. Emma Berglund har spelat sig i i laget, Stina Segerström känns given och Linda Sembrant är en personlig favorit. Och sedan borde man nog ha tre ytterbackar med Sara Thunebro plus Annica och Lina.
På mitfältet håller jag med att Lisa Dahlkvist är given i startuppställningen utan att hon spelat särskilt bra hela året. Och det är ju där man gärna hade sett Lisa Ek.
Jag skulle verkligen önska mig lite mer tuffa beslut, det är alldeles för enkelt att hålla fast vid trotjänarna istället för att spetsa laget så gott det går. Det handlar ju inte om att sparka ut någon spelare, men de bästa ska nog spela och man ska alltid se till lagets bästa. Där ser jag faktiskt just nu ett mönsterexempel i hur Löw hå¨ller ihop sin trupp och trots allt byter ut där det ska göras.
Ja du, @Rainer...mycket av vad du skriver kan jag hålla med om...Men när det kommer till försvaret håller jag inte med om....Levenstad borde ha fått fler chanser att spela som mittback..tror att Berglund är klar och att hon trivs bäst med Levenstad sidan om sig...de kan varandra bra sedan tiden i de yngre flicklandslagen.Sembrant såg riktigt risig ut i matchen mot Japan....har ingen kontakt med Berglund.Lite mod där från Dennerby och ta ut Levenstad trotts att hon anses för kort.Enligt T.D.hon har många andra förtjänster, det är bara till att öppna ögonen T.D.Segerström känns inte heller hon så säker, tycker jag.Sara Larsson kommer att få spela ett sista OS....bygger på hennes rutin inte fitness.
Ja Lisa Dahlqvist kommer att få spela i OS även om jag tycker att hon har bromsat i utvecklingen som hon hade i Göteborg.