Skriver du träningsdagbok?

Hallå!

Tiden går fort...dags att skriva ett blogginlägg ser jag :-) Jag har just nu h*cken full, d.v.s mycket jobb inbokat - men det är precis så jag vill ha det, älskar att vara i gång och nästan känna mig lite 'sressad', givetvis i en hälsosam dos. :-) Vad gör jag på dagarna? Koordinerar barn och ungdomskurserna i Sportlife Region Göteborg och nu på lördag har vi våra sista dansavslutningar och ca 370 elever från Sportlife Kungsbacka, Malevik, Onsala och Vallda ska få visa upp sina danser. Det är mycket som ska klaffa en sådan dag, vilket gör att det är mycket jobb inför den stora dagen. Om två veckor kickar vi även i gång Les Mills kvartalsrunda nr 2 (4 ggr/år), vilket betyder att jag ska hålla kvartalsutbildning i Göteborg och Stockholm denna runda - två nya koreografier att lära sig. (BODYPUMP och BODYJAM). Inför en kvartal är det mycket som ska sitta, koreografi, musik, coaching och utbildningsmaterialet (Fokus för nästkommande 3 månader). Om inte det räcker har jag även två nya projekt på gång, som jag dessvärre inte kan prata så mycket om, då det inte är officellt än . men snart. :-) Jag har alltså många bollar i luften, vilket gör att mina blogginlägg inte kommer lika ofta.

**Skriver du träningsdagbok? **
Jag skriver träningsdagbok varje dag och jag använder mig av www.funbeat.se. En riktigt bra sida, där du även kan följa dina kompisars träning.
Jag tycker att det är riktigt bra att skriva träningsdagbok, för då kan jag gå tillbaka och se vad jag har tränat under månaden som har gått samt följa upp mina 'kommentarer' för varje pass. Ex. Inför 2011 var mitt mål att börja springa - springa ute, och för att jag ska se om jag blir något bättre på att springa, använder jag mig av funbeat.se.

Fördelar med Funbeat:
- Följa upp din träning
- Din tränare kan gå in och se över din träning
- Du och dina kompisar kan 'peppa' varandra
- Få bra träning-och mattips
- Det är gratis

Både min sambo och jag är medlemmar och vi tycker att det är superkul! Bli medlem du med!

Ha en fortsatt fin måndag!
Sandra